Hrajeme si s elektronovou mikroskopií

Vyrobte si doma pomocí chytrého telefonu vlastní optický mikroskop nebo naučte děti přibližovat věci kolem nás pomocí vody. Užijte si pokusy s vakuem nebo si zahrajte pexeso s obrázky z elektronových mikroskopů.

Hrajte si a poznávejte svět kolem nás.

 

PEXESO

Zažeňte nudu a zahrejte si společně s dětmi pexeso. Máme pro vás ale speciální obrázky, jsou totiž přímo z elektronových mikroskopů. Poznáte, jaké věci jsou na nich zvětšeny?

 

VĚDECKÉ OMALOVÁNKY

Staňte se malířem a dobarvěte omalovánky vědců. Zvolené barvy jsou čistě na vás.

  

OMALOVÁNKY MIKROSKOPICKÝCH SNÍMKŮ

Snímky vzniklé při skenování elektronovým mikroskopem jsou vždy černobílé. Pestrobarevné fotografie vznikají dodatečným dobarvením v počítačových programech. Barvy obvykle neodpovídají skutečnosti. Důvodem jejich použití je zdůraznění určitých struktur či detailů.

Při vybarvování omalovánek se tedy nemusíte řídit žádnými pravidly. Prostě popusťte uzdu fantazie a užijte si vlastní výlet do nanosvěta.

 

POKUSY S VAKUEM

Proč je v elektronovém mikroskopu vakuum? Lektor VIDA! Vašek vám vysvětlí, proč je vakuum v elektronovém mikroskopu potřeba. Těšte se také na pokusy s Van de Graafovým generátorem nebo vakuovým zvonem.

Návod na výrobu domácí mikroskop z chytrého telefonu zde →

  

ZAOSTŘENO BEZ MIKROSKOPU

Naučte se přibližovat věci kolem nás bez použití mikroskopu. Dobrou zprávou je, že potřebovat budete jen to, co už dávno najdete doma.

Pokusy najdete na tomto odkaze →