Edukační videa/pro školy

Elektronové mikroskopy přibližují svět kolem nás až milionkrát a k zobrazování využívají elektrony. Tím se odlišují od svých mnohem starších předchůdců, mikroskopů optických. Elektrony ke zvětšování využíváme teprve 90 let, v Brně byl první elektronový mikroskop sestrojen v roce 1951. 

Jak to přesně v elektronovém mikroskopu funguje? V jakých oblastech výzkumu se využívají? Proč někdy zabírají i celou místnost a stojí miliony korun? Sledujte videa nabitá zajímavostmi.

 

Z EXPOZICE NEJSTARŠÍCH MIKROSKOPŮ PŘÍMO DO VÝROBNÍCH LABORATOŘÍ

Pojďte se s námi proletět sedmdesátiletou historií, která uplynula od výroby prvního elektronového mikroskopu v Československu. V exkurzi zavítáme do prostor Technického muzea v Brně, kde mimořádně spustíme ty nejstarší přístroje. Ocitneme se také v laboratořích s nejpřísnějšími podmínkami na výrobu špičkových elektronových mikroskopů – v brněnské firmě Thermo Fisher Scientific.

Exkurzí vás provede dlouholetý odborník na elektronovou mikroskopii Miroslav Bochníček z firmy Thermo Fisher Scientific.

Technické muzeum v Brně má ve své expozici ojedinělou sbírku historických mikroskopů, která je nezpochybnitelným důkazem toho, jak se Brno stalo městem elektronové mikroskopie, městem, odkud dnes mikroskopy putují do celého světa. Pojďte se s námi podívat do okulárů nejstarších mikroskopů, z kterých se fenomén elektronové mikroskopie postupně vyvíjel. Jak vypadaly mikroskopy kdysi a jak vypadají dnes? Kam jsme se za tu dobu posunuli?

  

KUKÁTKEM DO NANOSVĚTA

Zjistěte, jak fungují elektronové mikroskopy. Video zábavnou formou vysvětlí, k čemu elektronový mikroskop slouží a na jakém principu funguje. Video v rámci série NEZkreslená vědy namluvil herec Pavel Liška.

 

PYL POD ELEKTRONOVÝM MIKROSKOPEM

Podívejte se na videa o tom, jak vypadají pylová zrna běžných rostlin a co je příčinou pylového spadu, který je na jaře prakticky všudypřítomný. Snímky a informace připravily vědkyně z Botanického ústavu pro projekt Věda na doma.

Podívejte se na tomto odkaze, jak vypadá pyl rostlin pod elektronovým mikroskopem.

Rostliny a jejich pyl

Pylová detektivka

 

NANOKAM

Pořad Nanokam vás zavede do království bakterií, prvoků, primitivních hub i zvláštních rostlin, jejichž velikost se neměří ani v metrech, ani v centimetrech, ani v milimetrech, nýbrž v mikrometrech. Zažijeme cestu do několika krajin mikroskopických rozměrů, kde objevíme neobvyklá stvoření, dechberoucí útvary i jevy, jež dalece přesahují naši fantazii. Zblízka uvidíme živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou naše těla. Poznáme neobyčejný svět buněk i virů. To vše díky unikátním vizualizacím založeným na reálných záběrech z elektronových mikroskopů.

Trailer Nanokam

 

ELEKTRONOVÝ MIKROSKOP VE VIDA!

Od jara si mohou návštěvníci v hravé expozici VIDA! science centra vyzkoušet exponát elektronového mikroskopu. Ukážeme vám, jak se s mikroskopem zachází a také se můžete těšit na experiment. Vysvětlíme vám, jak jsou v mikroskopu vychylovány elektrony nebo proč vědci právě elektrony pro zvětšování extrémně malých objektů používají.